Mozaika Dlažba Stavební chemie

Pokládka mozaiky - volba spárovací hmoty

Výběr správné spárovací hmoty a správné vyspárování je pro konečný vzhled obkladu z mozaiky neméně důležitý jako volba samotné mozaiky. Je třeba zvážit jak vhodnou barvu spárovací hmoty, tak zvolit správný typ pro obkládaný prostor.

Spárovací hmoty lze z hlediska jejich složení a technických vlastností rozdělit v zásadě do dvou skupin:

 • dvousložkové spárovací hmoty na bázi epoxidu (RG)
 • cementové spárovací hmoty (CG)

Rozdíl mezi nimi je především v mechanické pevnosti, chemické odolnosti a v povrchové nasákavosti. To vše může zásadním způsobem ovlivnit estetickou úroveň obkladu z mozaiky, stejně tak, jako i údržbu a funkčnost plochy.

Dvousložkové (epoxidové) spárovací hmoty

 jsou v poslední době populární právě pro jejich vynikající technické parametry a užitné vlastnosti:

 • Téměř nulová nasákavost povrchu spár zaručuje nepropustnost pro vodu a jiných tekutin, čímž zamezuje vzniku nežádoucích skvrn a nečistot. Celkově zásadním způsobem usnadňuje údržbu a prodlužuje životnost a pěkný vzhled mozaikového obkladu.
 • Vysoká mechanická a chemická odolnost výplně spár znamená mimo jiné lepší odolnost obkladu proti vypadávání jednotlivých dílků mozaiky.
 • Odolnost proti vzniku a množení hub a bakterií bez použití biocidních látek. Jsou vhodné pro plochy s požadovaným kontaktem s potravinami.
 • Barevná stálost a jednotnost povrchu mozaikového obkladu. Odolává UV záření.
 • Dostupnost ve 27 barevných odstínech + varianta chromatická poloprůhledná + možnost přimíchání stříbrných či zlatých glitrů pro vytvoření metalického efektu.
 • Pro výplň i velmi malých spár již od 0 do 10 mm.

V některých případech může být argumentem proti použití epoxidových spárovacích hmot jejich vyšší cena a bohužel i vžitá představa o obtížnějším zpracování.
Pokud ale budete spárovat mozaikový obklad za kuchyňskou linkou či na pracovních plochách, sprchových koutech, saunách, parních lázních, bazénech apod., je použití epoxidových spárovacích hmot nenahraditelné a nezbytné!
U použití v kuchyních a koupelnách je plocha obkládaná mozaikou obvykle nevelká a následně získané funkční výhody výrazně překračují investované náklady. Spotřeba spárovací hmoty nebude v konečném výsledku velká a malé navýšení celkové ceny spolehlivě vynahradí dokonalý a v čase neměnný vzhled mozaikového obkladu a každopádně snadnější průběžnou údržbu.

Je také dobré mít na paměti, že finální zpracování epoxidových spárovacích hmot se může u různých výrobců zásadně lišit. U námi nabízených spárovacích hmot Fugalite Eco (Fugalite Bio) se nemusíte obávat obtížnosti při práci s nimi. Řada obvyklých obtíží s epoxidem tady odpadá.

 • Práce s nimi je jednoduchá, srovnatelná se spárováním cementovými hmotami.
 • Pro usnadnění čištění není nutné přidávat líh do čistící vody, stačí přípravek Fuga Wash. Zásadně a šetrně usnadní práci, čištění plochy a nářadí od zbytků spárovací hmoty.
 • V případě nedokonalostí při vyčištění lze použít systémových čistící prostředek Fuga Soap. Optimální je čištění řešit nejpozději do 3 dnů.
 • Při pozdějším čištění lze použít Fuga Shock. Zde již se však vzhledem k získané chemické odolnosti výplně spár jedná o chemický přípravek s nutností respektování bezpečnostních zásad při jeho použití. Proto doporučujeme čistit vyspárovaný obklad vždy včas.
 • Konzistence je neměnná i při zpracování za nízkých teplot (+5°C), tudíž není nutno upravovat směs přídavnými opatřeními.

Cementové spárovací hmoty

Ty nejlepší jsou označovány tř. CG2WA. Jedná se o moderní složení zajišťující vysokou mechanickou odolnost, malou povrchovou obrusnost, sníženou nasákavost a garantovanou rezistenci a odolnost vůči vzniku plísním. Ta je u produktu Fugabella Eco Porcelana docílena obsahem vápna, nikoliv vlivem chemických biocidních látek!

Cena za spárování 1 m2 je v tomto případě nižší a v celé řadě realizací toto řešení bohatě postačí. Pokud tedy nebude mít zásadní požadavek na chemickou odolnost mozaikového obkladu, rezistenci vůči znečištění, stálobarevnost a jednoduchou údržbu, běžná spárovací hmota bude dobrou volbou.

Stáhněte si materiálové listy:

Fugalite Eco

Fugalite Bio

Zajímá Vás jak se s anšimi spárovacími hmotami pracuje? Podívejte se na videa:

Kerakoll Fugalite® Eco (spot česky) - YouTube

Fugalite BIO - YouTube

 

 

 


Hledáte podobný materiál?


Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články