Vybíráme obklady a dlažby

Dle umístění

Při výběru obkladů a dlažeb je třeba uvažovat nejprve o tom, kam byste je chtěli umístit - to vám pak výběr konkrétních materiálů značně usnadní a brzy se můžete pustit do navrhování interiéru.

Keramické obklady a dlažby jsou velice univerzální, s dnešními možnostmi výroby a digitálního tisku se nabízejí prakticky ve všech myslitelných designech a stylech. Velkou výhodou jsou také jejich vynikající technické vlastnosti, jako je třeba mrazuvzdornost, odolnost proti otěru či chemikáliím nebo nenasákavost (= nešpinivost) - to vám zaručí dlouhodobě krásné a snadno udržovatelné podlahy či obklady kdekoliv si vyberete!

Kam všude tedy lze dnes obklady a dlažby použít:

Interiér:

  • Koupelna
  • Kuchyň
  • Podlaha v obytném prostoru
  • Podlaha v technických místnostech a garážích

Exteriér:

Vždy také pamatujte na to, že keramickou dlažbu můžete využít nejen na podlahu, ale i jako obklad na stěny! Hodí se na obojí a dnes tak obvykle dosáhnete jednoduchého a sladěného designu v koupelnách nebo kuchyních.

To bohužel neplatí pro keramické obklady - ty lze použít pouze na stěny. Jsou křehčí a jejich glazura obvykle nemá dostatečnou odolnost proti otěru.

Dle technických parametrů

Pokud již víte jaké technické parametry musí váš obklad splňovat ale úplně nechápete všechny symboly a značení, níže se dozvíte více:

Odolnost proti otěru:

Určuje kam dlažbu (nebo obklad) můžete použít, aniž by se poškodil, odřel její povrch:

  • PEI 1 - Nejnižší odolnost, většinou se u dlažeb vůbec neužívá
  • PEI 2 - Nízká odolnost proti opotřebení, málo namáhané prostory, např. koupelny, sprchové kouty
  • PEI 3 - Střední odolnost proti opotřebení, vnitřní obytné prostory – např. kuchyně, ložnice, obývací místnosti, pochozí bez obuvi
  • PEI 4 - Silná odolnost proti opotřebení – silně namáhané prostory – např. chodby, spižírny, terasy, kanceláře, prostory dostupné i z venku v obuvi
  • PEI 5 - Velmi silná odolnost proti opotřebení, komerční namáhané prostory – hotely, obchodní centra, restaurace, školy

Protiskluznost:

Tady nás zajímá zda se budete po dlažbě pohybovat v obuvi anebo bosou nohou po většinou mokré dlažbě - typicky wellness, sauny, okolí bazénů a podobně.

Protiskluznost v obuvi podle DIN 51130:

  • Třída R9 - Úhel skluzu 6-10°: Koupelny, jídelny, vnitřní vstupní prostory
  • Třída R10 - Úhel skluzu 10-19°: Kuchyně, sanitární prostory, restaurace, kavárny, obchodní centra, školy
  • Třída R11- Úhel skluzu 19-27°: Laboratoře, autoopravny, venkovní schodiště
  • Třída R12 - Úhel skluzu 27-35°: Požární zbrojnice, chladící komory
  • Třída R13 - Úhel skluzu > 35°: Jatka, prostory pro úpravu zeleniny a další provozy s mimořáně znečištěnou nebo i mastnou podlahou

Protiskluznost bosou nohou podle DIN 51097:

  • Třída A - Úhel skluzu do 12°: Všude kde není požadavek na protiskluznost, běžné, většinou suché podlahy
  • Třída B - Úhel skluzu 12-18°: Dlažba vhodná pro sprchy, koupelny, dlažby k bazénu, v saunách a wellness pro podlahy pochozí bosou nohou
  • Třída C - Úhel skluzu > 24°: Dlažby k bazénu, v saunách a wellness pro podlahy pochozí bosou nohou, kde se předpokládá často mokrý povrch dlažby

Mrazuvzdornost:

Tento parametr vás bude zajímat, pokud hledáte dlažby pro venkovní prostory, zejména terasy, balkony, ale i k bazénu nebo do bazénu.

Většina našich dlažeb je mrazuvzdorná, ale vždy pouze v kombinaci se správnou stavební chemií. Proto nás tedy nezapomeňte informovat, pokud zamýšlíte použít dlažbu ven a my vám poradíme vybrat správné lepidlo a spárovací hmoty.

Mrazuvzdornost je parametr, který souvisí s nasákavostí a tedy možností proniknutí vody do dlaždic. Nízká nasákavost a kvalitní povrch dlaždic také zajistí jejich nešpinivost.

Vzhled a styl dlažby

Žijeme v moderní době, to samé se týká i světa dlažeb a obkladů. Při výrobě se totiž dá využít digitální tisk, který umožňuje velmi věrohodné imitace různých materiálů - téměř k nerozeznání od originálu! Na reliéfní keramické dlažby nebo obklady si tak můžete nechat natisknout úplně věrnou imitaci například dřeva, kamene, mramoru nebo betonu. 

K přirozenému vzhledu keramických dlažeb pak také přispívá fakt, že dnešní digitální tisk se provádí v různých potiscích na jednotlivé dlaždice. Pak tedy, dle kvality a možností výrobce, můžete mít dlažbu např. v imitaci kamene, kde pomalu nenajdete dvě stejné dlaždice a přirozený vzhled dlažby pak bude dokonalý. Totéž platí pro dlažbu v oblíbené imitaci dřeva a další. 

Velkou výhodu keramické dlažby je oproti výše uvedeným materiálům:

  • odolnost a trvanlivost
  • nenasákavost a tudíž nešpinivost 
  • protiskluznost, pokud je vyžadována

Rektifikované dlažby - se spárou nebo bez

Při výrobě obkladů a dlažeb, konkrétně během vypalování, dochází k jejich přirozenému smršťování. To pak může způsobit drobné nerovnosti v rozměrech daných kousků, které jsou pak pomocí tzv. kalibru roztříděné. Takové obklady a dlažby nemají ostré hrany a jejich velikosti se mírně liší, proto je třeba využít širší spáry, tzn. mezi 3-5 mm.

Rektifikované dlažby se během procesu výroby ještě jednou upraví tak, aby měly přesný rozměr a ostré hrany. Někdy se říká, že se pokládají bez spáry, ale to není tak docela pravda, mezi dlaždicemi musí být vždy alespoň minimální spára cca 2 mm. Ale rovné hrany zajistí že spáry budou ploché a nenápadně, bez typických "žlábků" v nerektifikované dlažbě nebo obkladu.

Newsletter

Nenechte si ujít každý měsíc náš newsletter a mějte přehled nejen o tom, co zde píšeme, ale i dalších zajímavých novinkách a akcích.



Hledáte podobný materiál?


Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články

Zobrazit produkty