Technologie výroby porcelánové mozaiky je téměř stejná jako výroba mozaiky z lisovaného skla. Liší se, jak je z názvu patrné, pouze voleným materiálem. Pro moderní keramické mozaiky se používají suroviny velice blízké těm, které jsou třeba pro výrobu běžného porcelánu.
Podrobně jejich výroba probíhá takto:
Porcelánové mozaiky jsou vyráběny technologií suchého lisování atomizované směsi přírodních minerálů jako je kaolin (hlavní komponent je AI2O3, 14,105% a SiO2, 73,774%), živec, různé jíly, křemen a přírodní barviva, které jsou spékány při procesu výpalu při teplotě vyšší než 1200°C. Před výpalem se případně nanáší na povrch smaltová glazura.
Výpalem v peci střep mozaiky zcela sline, čímž vzniká kompaktní hmota, která je nepropustná a vysoce odolná vůči mechanické i chemické zátěži. Absorpce vody je zde nižší než 0,5%.
Vylisovat se dají všemožné tvary - nejen čtverečky, ale i naše oblíbené hexagony, kolečka, kosočtverce, arabesky a jakékoliv další, které vás napadnou. To samé platí i pro druhy a barvy glazur. Na výběr je z matných, lesklých, s různými strukturami, … možností je jednoduše spousta! A samozřejmě stejně jako u keramických obkladů a dlaždic, se využívá i digitální tisk a vaše keramická, nebo chcete-li porcelánová, mozaika může vypadat jako mramorová, kamenná, betonová, dřevěná, a vlastně úplně jakákoliv vás napadne.
V neposlední řadě je i tyto mozaiky možné vyrábět s kovovou glazurou na povrchu a k nekonečnu možností tak přibyde slušná zásoba různých kovových efektů - zlatá, stříbrná, měděná, mosazná, matná i lesklá nebo se strukturou.
Glazura ale u keramické mozaiky rozhodně není nutností! Pokud se rozhodnete pro mozaiku bez glazury, takzvaně neglazovanou, získáte tak technicky perfektní výrobek vhodný všude tam, kde počítáme s vysokou zátěží. Tyto mozaiky se pak tedy využívají především ve veřejných prostorách jako jsou bary, restaurace, chodby historických domů atd. Neglazovaná mozaika navíc samozřejmě nemusí být jen bílá. Stejně jako u skleněné lisované mozaiky, se i tady jednoduše pigmenty zamíchají přímo do směsi před lisováním. Výhodou je, že je mozaika probarvená v celém střepu a barva se tak na rozdíl od mnohdy delikátní glazury nemůže ošlapat ani odřít.
Proto standardně glazované keramické mozaiky používáme spíše jako obklad nebo na podlahu jen v prostorách, kde se nechodí v botách, jako je třeba koupelna nebo WC, popřípadě wellness. Všude jinde je znatelně lepší použít na podlahu skleněnou mozaiku z lisovaného skla nebo neglazovanou keramickou mozaiku.
Newsletter
Nenechte si ujít každý měsíc náš newsletter a mějte přehled nejen o tom, co zde píšeme, ale i dalších zajímavých novinkách a akcích.